Akce na stezce

Jak náš pochod popsala studentka žurnalistiky při MU v Brně?


K pochodu Zapomenutým pohraničím se přidali i sousedé ze Saska

Petrovice - Saští sousedé se společně s obyvateli Petrovic a Krásného Lesa účastnili pochodu skrz pohraniční oblasti, známého pod názvem „Po stopách zvědů knížete Soběslava“, který v období babího léta každoročně pořádá spolek MAS Labské pískovce společně s Petrovickým spolkem pro obnovu a zachování tradic

Letošní ročník přinesl několik překvapení, jako například změnu trasy. „Letos jsme chtěli účastníky nalákat na nově dokončenou trasu stezky Zapomenuté pohraničí, směrem na Krásný Les a Adolfov a především je potěšit znovunalezeným a rekonstruovaným křížem na vrcholu Špičák.“ říká Patrick Doležal, organizátor akce a duchovní otec stezky. Ke startu trasy v Krásném Lese byli účastnící dovezeni autobusem. Ten zároveň plnil úlohu „záchranného vozu“ pro méně zdatné turisty, pro které by byl výstup na Špičák příliš náročný.

Nejzajímavějším momentem dne byl přednes Krušnohorské hymny z úst ředitele ústeckého archivu, Vladimíra Kaisera, a to v českém i německém jazyce. „K našemu velkému překvapení se k němu přidali i němečtí sousedé. Jen když zpíval v naší rodné češtině, vynikl jeho zvučný hlas a my, neznajíce ani textu, ani melodie, jsme mlčeli jako ryby. Je jen škoda, že se letošního pochodu účastnilo docela dost málo petrovičáků, o to víc ale přišlo lidí z Krásného Lesa a německého Saska.“ podělila se o své dojmy Jana Jirásková, účastnice pochodu.

Pro zdatné pokořitele trasy čekalo u cíle, u restaurace známé jako Letadlo, již tradičně občerstvení a samozřejmě diplom.

Zdroj: Diana Doležalová